Skip to content

530 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block648.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,377
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
40%
Improvement Value:$317,300
60%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675+5.2%
2024$9,197+15.2%
2023$7,986+0.4%
2022$7,951+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,377DeedBook 15626, Page 1858Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 11177, Page 1408

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4612, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1980