Skip to content

500 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$78,990
Last Sale Date
Nov 19, 1982

Property Information

Block648.07
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,740
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
52%
Improvement Value:$193,000
48%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+5.2%
2024$6,959+10.8%
2023$6,278+0.4%
2022$6,250+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,990
DeedBook 4091, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1981