Skip to content

504 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block648.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,392
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
44%
Improvement Value:$270,500
56%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,768+9.9%
2024$7,982+3.7%
2023$7,695+0.4%
2022$7,662+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 16528, Page 222Recorded10/3/2016

Property Sale

Sale
$190,194

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 16076, Page 521Recorded5/8/2015

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 3935, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1978