Skip to content

506 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block648.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,423
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
44%
Improvement Value:$280,400
56%
Total Assessment$502,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,149+5.2%
2024$8,697+4.7%
2023$8,304+0.4%
2022$8,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,423DeedBook 18465, Page 1321Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12176, Page 593

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 3846, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1979