Skip to content

510 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$29,120
Last Sale Date
May 31, 1984

Property Information

Block648.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,440
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
43%
Improvement Value:$296,000
57%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469+5.2%
2024$9,001+9.1%
2023$8,251+0.4%
2022$8,215+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$29,120
DeedBook 4214, Page 54