Skip to content

514 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Apr 29, 2009

Property Information

Block648.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,895
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
46%
Improvement Value:$251,100
54%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+5.2%
2024$8,051+18.4%
2023$6,801+0.4%
2022$6,771+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 14283, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$22,700
DeedBook 3713, Page 398