Skip to content

411 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block650
Lot42.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,755
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+5.2%
2024$4,154+78.1%
2023$2,332-59.8%
2022$5,799+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 17339, Page 345