Skip to content

50 Hadley Avenue

Toms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block652
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,392
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
65%
Improvement Value:$86,800
35%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928+4.9%
2024$4,698-18.9%
2023$5,794+0.4%
2022$5,770+4.1%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 15032, Page 1922

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 11880, Page 1750

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5469, Page 125

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4963, Page 422

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4261, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1970