Skip to content

224 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1990
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block653
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage960
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,600
52%
Improvement Value:$141,400
48%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+4.9%
2024$5,543-29.9%
2023$7,910+0.4%
2022$7,878+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft960DeedBook 20192, Page 524Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft960DeedBook 19258, Page 1257Recorded12/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1990