Skip to content

207 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block654.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage853
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
44%
Improvement Value:$151,400
56%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+5.2%
2024$4,646+30.5%
2023$3,560+0.5%
2022$3,543+4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft853DeedBook 19072, Page 693Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5704, Page 332

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5017, Page 600

Property Sale

Sale
$47,990
DeedBook 4088, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1950