Skip to content

201 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2000

Property Information

Block654.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage857
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
45%
Improvement Value:$141,300
55%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+5.5%
2024$4,221+17.7%
2023$3,585+0.5%
2022$3,568+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 4462, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1955