Skip to content

109 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block654.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,120
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
44%
Improvement Value:$157,400
56%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+5.2%
2024$4,836+3.4%
2023$4,677+2.4%
2022$4,567+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
Sq Ft1,120DeedBook 19506, Page 409Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4336, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1955