Skip to content

20 Grant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block654.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,572
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
38%
Improvement Value:$200,500
62%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+5.2%
2024$5,600+2.2%
2023$5,481+0.4%
2022$5,457+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 15867, Page 1181Recorded8/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$248,500
DeedBook 14994, Page 1958

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5036, Page 731

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3617, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1955