Skip to content

5 Ray DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block654.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$251,200
68%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+5.2%
2024$6,374+20.3%
2023$5,298+0.4%
2022$5,275+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14324, Page 1899

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4399, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1955