Skip to content

26 Melrose DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block654.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
40%
Improvement Value:$181,500
60%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+5.2%
2024$5,236-4.1%
2023$5,461+0.4%
2022$5,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 16603, Page 51Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10543, Page 315

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4933, Page 434

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4743, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1988