Skip to content

77 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block654.03
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage768
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
58%
Improvement Value:$102,500
42%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+5.2%
2024$4,215-8.5%
2023$4,607+23.0%
2022$3,746+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft768DeedBook 18168, Page 452Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft768DeedBook 17762, Page 1326Recorded1/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940