Skip to content

50 Dunham AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 1, 2002

Property Information

Block654.03
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage945
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
50%
Improvement Value:$135,300
50%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,940+5.2%
2024$4,696+8.9%
2023$4,314+0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10905, Page 1451

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5304, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920