Skip to content

9 Orchard StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jan 27, 1997

Property Information

Block654.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage780
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$135,200
54%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,520+5.2%
2024$4,296+23.1%
2023$3,489+0.4%
2022$3,474+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5441, Page 957

Property Sale

SaleMulti
$54,500
DeedBook 5306, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1950