Skip to content

16 Ray DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block654.04
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,954
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$248,500
68%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+5.2%
2024$6,327-6.9%
2023$6,799+0.4%
2022$6,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11620, Page 1730

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955