Skip to content

6 Ray DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block654.04
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$248,800
68%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661+5.2%
2024$6,332+8.5%
2023$5,837+0.4%
2022$5,811+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,702DeedBook 20141, Page 1181Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 17028, Page 1713Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14586, Page 1564

Property Built

Built

Year Built: 1955