Skip to content

410 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block654.04
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,376
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
39%
Improvement Value:$180,800
61%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+5.2%
2024$5,103-0.6%
2023$5,133+5.6%
2022$4,860+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,376DeedBook 17755, Page 842Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 14036, Page 205

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12484, Page 139

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5277, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1955