Skip to content

302 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block655.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,012
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$256,300
67%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,535+4.9%
2024$7,183-15.9%
2023$8,541+0.4%
2022$8,507+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,012DeedBook 19654, Page 1680Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14911, Page 1707

Property Sale

Sale
$245,100
DeedBook 10054, Page 1351

Property Built

Built

Year Built: 1970