Skip to content

255 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block657
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2B
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
83%
Improvement Value:$40,500
17%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,740+4.9%
2024$4,519-4.5%
2023$4,730+0.4%
2022$4,711+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 16155, Page 1284Recorded8/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940