Skip to content

28-30 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block658.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage7,729
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
35%
Improvement Value:$617,500
65%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,725-19.4%
2024$23,236+70.3%
2023$13,648+0.4%
2022$13,592+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,175,000

From:

To:

DeedBook 17382, Page 1364Recorded2/11/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1950