Skip to content

26 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block658.01
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2B
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage20,703
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$717,500
35%
Improvement Value:$1,332,500
65%
Total Assessment$2,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,406-35.1%
2024$62,242+59.8%
2023$38,955+0.4%
2022$38,796+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,175,000

From:

To:

DeedBook 17382, Page 1364Recorded2/11/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925