Skip to content

32 Lien StreetToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block658
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,155
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
38%
Improvement Value:$191,600
62%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+5.2%
2024$5,376+7.2%
2023$5,015+0.4%
2022$4,993+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10494, Page 1928

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5760, Page 990