Skip to content

20 Robbins StreetToms River, NJ 08753

Built 1935
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block662
Lot12.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage3,744
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
35%
Improvement Value:$371,200
65%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+4.9%
2024$10,733-28.8%
2023$15,085+0.4%
2022$15,023+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5716, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1935