Skip to content

10 Allen Street(Unit C0104)Paramus, NJ 07652

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block664
Lot8
QualifierC0104
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
54%
Improvement Value:$42,600
46%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,825+4.9%
2024$1,740-14.8%
2023$2,041+0.4%
2022$2,033+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,225,000
DeedBook 18659, Page 525Recorded9/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986