Skip to content

14 Brooks RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block669
Lot31.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,490
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,000
53%
Improvement Value:$787,000
47%
Total Assessment$1,691,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,793+5.2%
2024$29,271-20.8%
2023$36,966+0.4%
2022$36,804+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft5,490DeedBook 16915, Page 1708Recorded10/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 5517, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1984