Skip to content

East Water Street(Unit C0043)Toms River, NJ 08753

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block669
Lot40
QualifierC0043
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
DescriptionSLIP
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
55%
Improvement Value:$6,500
45%
Total Assessment$14,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$264+5.2%
2024$251-44.3%
2023$451+0.4%
2022$449+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 19225, Page 138Recorded11/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 16762, Page 1870

Property Built

Built

Year Built: 2004