Skip to content

304 Spinnakers CoveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block669
Lot40
QualifierC0304
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
50%
Improvement Value:$172,500
50%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+5.2%
2024$6,015-12.7%
2023$6,891+0.4%
2022$6,861+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 13968, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1990