Skip to content

6 Central AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$986,198
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block681
Lot122.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,626
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914+5.2%
2024$2,770+9.1%
2023$2,538+0.4%
2022$2,526+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$986,198
Sq Ft3,626DeedBook 20061, Page 545Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 19483, Page 1899Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 18723, Page 1054Recorded10/14/2021