Skip to content

94 East Water StreetToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 20, 1998

Property Information

Block682.17
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description4244
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage4,244
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+4.9%
2024$5,261+5.6%
2023$4,980+0.4%
2022$4,959+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5576, Page 821