Skip to content

215 Washington Street(Unit C0333)Toms River Twp, NJ 07579

Built 1964

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block682
Lot4
QualifierC0333
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class33
Description1F
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
53%
Improvement Value:$35,100
47%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,368+5.2%
2024$1,300-6.7%
2023$1,393+0.4%
2022$1,387+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft596DeedBook 18560, Page 995Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4726, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1964