Skip to content

468 Madison AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2025

Property Information

Block684.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage4,469
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
31%
Improvement Value:$467,100
69%
Total Assessment$675,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,294+5.2%
2024$11,686+13.7%
2023$10,281+0.4%
2022$10,235+8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,931DeedBook 16952, Page 954Recorded11/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958