Skip to content

12 Lincoln AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$618,500
Last Sale Date
Apr 15, 2018

Property Information

Block686.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,323
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
30%
Improvement Value:$383,000
70%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+5.2%
2024$9,469+11.5%
2023$8,494+0.4%
2022$8,457+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$618,500

From:

To:

Sq Ft2,323DeedBook 17091, Page 407Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 15161, Page 991

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3662, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1965