Skip to content

3 Lincoln AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block686.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,664
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
32%
Improvement Value:$341,200
68%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+5.2%
2024$8,658+1.4%
2023$8,537+0.4%
2022$8,500+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13261, Page 1163

Property Built

Built

Year Built: 1965