Skip to content

11 Lincoln AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$425,500
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block686.02
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,017
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
36%
Improvement Value:$325,300
64%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+5.2%
2024$8,764+7.6%
2023$8,144+0.4%
2022$8,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,500

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 15841, Page 562Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4708, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1957