Skip to content

491 Clinton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block686
Lot197.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class21
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage4,062
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
22%
Improvement Value:$602,600
78%
Total Assessment$773,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+5.2%
2024$13,391+7.3%
2023$12,485+0.4%
2022$12,430+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft4,062DeedBook 20170, Page 1985Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft4,410DeedBook 17695, Page 1979Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$785,500

From:

To:

Sq Ft4,410DeedBook 16935, Page 1700Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5386, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1958