Skip to content

126 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block687.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,126
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
43%
Improvement Value:$268,300
57%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+5.2%
2024$8,124+37.1%
2023$5,924+0.4%
2022$5,898+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12560, Page 1787

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10503, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1958