Skip to content

113 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Oct 7, 1988

Property Information

Block687.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,720
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$449,800
60%
Total Assessment$749,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,654+5.2%
2024$12,979-6.7%
2023$13,915+0.4%
2022$13,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 4704, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1965