Skip to content

123 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block687.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,883
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
53%
Improvement Value:$265,700
47%
Total Assessment$565,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051+2.6%
2024$9,792+30.3%
2023$7,515+0.4%
2022$7,482-24.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 17225, Page 1794Recorded8/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961