Skip to content

125 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block687.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,001
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
46%
Improvement Value:$383,000
54%
Total Assessment$703,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,802+5.2%
2024$12,169+6.5%
2023$11,428+0.4%
2022$11,378+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 17018, Page 1462Recorded2/6/2018

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 16670, Page 1015Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 12318, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 1969