Skip to content

110 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Dec 8, 1983

Property Information

Block687.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,904
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
30%
Improvement Value:$434,200
70%
Total Assessment$622,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,330+5.2%
2024$10,770+23.3%
2023$8,737+0.4%
2022$8,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4169, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1961