Skip to content

114 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1966
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2022

Property Information

Block687.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+5.2%
2024$3,237+40.0%
2023$2,312-3.9%
2022$2,407+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,544DeedBook 18719, Page 35Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,544DeedBook 18277, Page 874Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 15885, Page 1444Recorded9/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966