Skip to content

120 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block687.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,764
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
31%
Improvement Value:$420,400
69%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,170+5.2%
2024$10,618+20.8%
2023$8,793+0.4%
2022$8,754+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4640, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1965