Skip to content

39 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2005

Property Information

Block687.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class22
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage910
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
51%
Improvement Value:$459,100
49%
Total Assessment$929,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,919+5.2%
2024$16,083+16.1%
2023$13,850+0.4%
2022$13,789+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950