Skip to content

37 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block687.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class20
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,000
51%
Improvement Value:$426,000
49%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,934+5.2%
2024$15,146-4.9%
2023$15,934+0.4%
2022$15,864+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3704, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1944