Skip to content

33 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block687.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class21
Description1.5SF2C
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,686
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
30%
Improvement Value:$1,384,300
70%
Total Assessment$1,973,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,934+5.2%
2024$34,158+11.1%
2023$30,754+0.4%
2022$30,619+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft4,686DeedBook 18558, Page 923Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 10684, Page 553

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3612, Page 109