Skip to content

6 River Bend DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block687.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class21
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,077
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
29%
Improvement Value:$673,800
71%
Total Assessment$943,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,187+5.2%
2024$16,337+11.6%
2023$14,644+0.4%
2022$14,580+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 14416, Page 1419

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3988, Page 657